دوخت عروسک تیلدا

بسم الله النور
Spring Tilda ElhamFB WWW.ElhamBanoo.Com-
الوعده وفا

1.Tilda ElhamFB WWW.ElhamBanoo.com
پارچه ای که برای رنگ پوست تیلدا استفاده میکنید، باید کمی ضخیم باشد، به طوریکه وقتی دستتان را زیر آن میگذارید، مشخص نشود. پارچه ای که من بکار بردم، نخی و کمی کلفت است که پارچه فروش معتقد بود برای دوخت شلوار خیلی مناسب است. اگر خیاطی تان خیلی خوب است و میخواهید لباسهای تیلدایتان قابل تعویض باشد، همه ی بدن عروسک را با پارچه رنگ پوست بدوزید و بعد لباسهای رنگارنگ برای عروسکتان بدوزید. اگر مثل من هنوز اول راه خیاطی هستید، بهتر است لباس جزیی از دوخت عروسکتان باشد.
2.Tilda Elham FB WWW.ElhamBanoo.Com
من برای قسمت بالاتنه، تا جایی که میخواهم دامن به آن وصل کنم، از پارچه ی گلدار استفاده میکنم. شما میتوانید از گردن به پایین را از پارچه رنگی استفاده کنید. علت این کار من این است که معمولا پارچه هایی که تهیه میکنم، وقتی در پارچه فروشیها تمام میشود، شبیه به آن را نمی آوردند و فقط همین یکبار پارچه با آن طرح را می آورند و این باعث شده در استفاده از طرحهای خاص و گلدارم صرفه جویی کنم.
3.Tilda ElhamFB WWW.ElhamBanoo.Com
برای دستها تصمیم بگیرید که میخواهید آستین عروسکتان چه اندازه ای باشد. بعد پارچه ها را در یک اندازه برش دهید.
4.Tilda ElhamFB WWW.ElhamBanoo.Com
اگر میخواهید تیلدایتان شلوار یا شلوارک داشته باشد، مثل آستین دستها، برای شلوار هم در یک اندازه پارچه ها را برش دهید. اگر میخواهید کفش تیلدایتان متصل به خودش باشد، در قسمت پایین پا از پارچه ای که برای کفش انتخاب کرده اید استفاده کنید ودر این صورت پارچه ی مربوط به پا، سه قسمتی خواهد شد.
5.Tilda ElhamFB WWW.ElhamBanoo.Com-
عروسکتان میتواند بال هم داشته باشد.
6.Tilda ElhamFB WWW.ElhamBanoo.Com
تکه پارچه های برش داده شده را روی هم قرار دهید، بطوریکه طرح رویی پارچه روی یکدیگر قرار بگیرد و بدوزید تا متصل شوند.
7.Tilda ElhamFB WWW.ElhamBanoo.Com-
بعد از دو خت پارچه هایتان به این صورت خواهند شد. از پشت، محل اتصال دو پارچه را اتو کنید تا بعدا برای دوخت مشکلی بوجود نیاید. به صورتی که در پایین مشاهده میکنید. سپس الگوی مورد نظرتان را روی پارچه ها پیاده کنید.
.
8.Tilda ElhamFB WWW.ElhamBanoo.Com-
.
9.Tilda ElhamFB WWW.ElhamBanoo.Com-
.
10.Tilda ElhamFB WWW.ElhamBanoo.Com-
.
11.Tilda Elham FB WWW.ElhamBanoo.Com-
روی خط الگویتان بدوزید، از کمی اینطرف و آنطرف دوخته شد نگران نباشید، وقتی پارچه برگردد وتزیین شود، دیده نخواهد شد. هرچند هر چه دقیق تر دوخته شود، کارتان زیباتر خواهد شد.
12.Tilda ElhamBanoo.Com Elham FB
دور تا دور پارچه را ببرید. بهتر با قیچی زیگزاگی اینکار را بکنید تا نخ های پارچه بیرون نیایند.
14.Tilda ElhamBanoo.Com
پارچه های دوخته شده را برگردانید و اتو بزنید.
15.Tilda ElhamBanoo.Com
من برای پر کردنشان، از پشم شیشه استفاده میکنم. و مداد آنقدر فشار میدهم تا فشرده و سفت شود. در اینصورت عروسکتان شکل زیباتری به خودش خواهد گرفت. البته از پنبه های مخصوص اینکار اگر استفاده کنید بهتر است. در زمان کمتری به صورت قشرده پر خواهد شد و باعث میشود عروسکتان کمی سنگین شود و بهتر بنشیند.
16.Tilda ElhamBanoo.Com
اگر میخواهید پای عروسکتان خم شود و روی صندلی بنشیند، میتوانید بعد از پر کردن آن با پشم شیشه یا پنبه، قسمت زانو را بدوزید و سپس ادامه ی پا را پر کنید.
18.Tilda ElhamBanoo.Com
در قسمت های باریک تر، پشم شیشه یا پنبه کوچکتری بفرستید و با انتهای مداد ضربه بزنید تا قشنگ شکل بگیرد. قسمت های بزرگتر، تکه های بزرگتر وارد کنید و به این ترتیب همه ی قسمت ها را پر کنید.
24.Tilda ElhamBanoo.Com
پاها را با سوزن ته گرد به بالاتنه وصل کنید، برای اطمینان میتواند چند تا کوک هم بزنید و بعد زیر چرخ قرار دهید و مواظب باشید از هر دو سمت دوخته شود و چین و چروک نیوفتد وگرنه بعدا برای نشستنش دچار مشکل میشود.
25.Tilda ElhamBanoo.Com-
میتوانید از حاشیه و روبان برای تزیین دور آستین و یقه و شلوار استفاده کنید.
26.Tilda Elhambanoo.Com-
قسمت انتهایی پارچه ی دست را به درون برگردانید و بعد از یک سمت سوزن را وارد کنید واز سمت دیگر خارج و کوک بزنید به لباس عروسک. این کار را ادامه دهید تا دست ها کاملا ثابت شوند.
27.Tilda ElhamBanoo.Com
.
و به همین روش، بالها را به کمر عروسک بدوزید. از یک سوزن بزرگ استفاده کنید تا بتواند به راحتی از توی بال عبور کند.
28.Tilda ElhamBanoo.Com
.
29.Tilda ElhamBanoo.Com-.
برای دامن عروسکتان، میتوانید یک تکه پارچه مستطیلی، کوک ساده زنید و نخ را بکشید تا چیندار شود و بعد دو طرف آن از سمت عرض بدوزید و بعد به غروسکتان بدوزید. میتوانید هم به این روش که در عکسها میبیند، چیندار کنید.
ابتدا بوسیله اتو و سوزن ته گرد، چین ها ثابت کنید و بعد بدوزید.
30.Tilda ElhamBanoo.Com-
.
31.Tilda ElhamBanoo.Com
.
32.Tilda ElhamBanoo.Com-
.
33.Tilda ElhamBanoo.com-
.
34.Tilda ElhamBanoo.Com -
میتوانید محل اتصال دامن به عروسکتان، روبان یا حاشیه قرار دهید تا زیباتر شود.
35.Tilda ElhamBanoo.Com-
برای موها میتوانید از کاموا، نخ گلدوزی و یا نمد متراکم نشده استفاده کنید. من در اینجا از نمد متراکم نشده استفاده کردم. ابتدا با مقدار کمی از آن، سر عروسک را میپوشانم تا حالت بی مویی آن از بین برود.
36.Tilda ElhamBanoo.Com-
بعد با مقدار بیشتری از نمد، مدل مویی که که مد نظرتان است که دربیاورید. برای فرق وسط یا فرق کج کافیست چند بار نمد را به سر کوک بزنید.
37.Tilda ElhamBanoo.Com-
.
38.Tilda ElhamBanoo.Com
.
39.Tilda ElhamBanoo.Com-
.
40.Tilda ElhamBanoo.Com-
برای چشم های تیلدا، با خودکار که جوهرش روان باشد – منظورم روان نویس نیست چون پخش میشود- دوتا نقطه بکشید. ولی اگر میخواهید چشم هایش شبیه الینا یا دومین تیلدایی که دوختم باشد، قبل از اینکه پارچه های بالاتنه را بهم بدوزید باید با نخ معمولی و سوزن، چشمها و حتی لب هایش را بدوزید.
42.Tilda ElhamBanoo.Com-
گونه های تیلدا همیشه قرمز است :)
43.Tilda ElhamBanoo.Com-
شاید دلتان بخواهد تیلدایتان دمپایی داشته باشد. مخصوصا وقتی که پاهایش خوب درنیامده باشد و بخواهید آن را بپوشانید.
45.Tilda ElhamBanoo.Com-
تیلدای شما آماده س.
Spring Tilda 5 ElhamFB WWW.ElhamBanoo.Com-
امروز بعد از اتمام این تیلدا، این صبحانه عجیب چسبید :)
Tilda Breakfast Elham FB WWW.ElhamBanoo.Com-
تیلدای خونگی و تیلدای مهمونی :)
spring tilda Elham FB wwww.elhambanoo.com
این همان تیلدا با لباس مجلل است که برای خواهرم دوختم. اول قرار بود آموزش این تیلدا را بگذارم اما دوربینم را خانه خواهرم جا گذاشتم و این تیلدای خونگی را دوختم.
Spring tilda 2 Elham FB WWW.ElhamBanoo.Com-
همه این عکسها با دوربین موبایل است. موبایلی که اتفاقی جالب برای خودش دارد و شاید یک روز درباره اش نوشتم. یک روز منظورم همین چند روز آینده است
راستی
با تیلدای تان حرف بزنید. نظرش را پرسید. مثلا روبان را روی دامنش بگذارید و بپرسید این مدل روبان رو میپسندی یا آنیکی؟ بالهایت سفید باشد یا صورتی؟
منظورم این است که از دوختن آن لذت ببرید. فقط به فکر سریعتر دوخته شدنش نباشید.
امیدورم این پست را پسندیده باشید. از آنجایی که اسکنر ندارم و عکاسی نزدیک خانه هم اسکنرش خراب شده بود، در اولین فرصت الگوی تیلدا را اسکن میکنم و در همینجا قرار خواهد داد.
ممنونم از توجه و اعتمادتان.