خورشت میگو

بسم الله النور

 

خورشت میگو به روش الهام بانو

.

.

میگو دارای طبع گرم و تر است. البته اخیرا در یکی از کتب طب سنتی خواندم که میگو دارای طبع سرد و تر است و باعث تعجبم شد. تحقیقات بیشتری انجام دادم و در اکثر مقالات و مصاحبه هایی که با سرشناسان طب سنتی صورت گرفته، بیان شده که طبع میگو گرم است. از طرفی آبزیان آبهای شیرین مانند دریای شمال و رودخانه دارای طبع سردتر نسبت به آبزیان آبهای شور مانند دریای جنوب هستند. شاید میگوهای آبهای شیرین دارای طبع سرد باشند!! نمیدانم!

اگر در اینترنت جستجو کنید، روش پختهای گوناگونی برای خورشت میگو خواهید یافت. حتی با همین مواد اولیه ای که من در اینجا آورده ام، اما ترتیب بکارگیری و مخلوط کردن آنها کمی متفاوت تر از من است. معمولا با غذاهای دریایی، گشنیز نیز با پیاز تفت میدهد که من طبق ذائقه ام، از گشنیز صرف نظر کردم. شما اگر دوست داشتید میتوانید گشنیز هم به این مواد اضافه کنید. در غذاهایی دریایی مخصوصا محصولات دریای جنوب از بزار (ادویه عربی) غافل نشوید.

در این روش پخت که من از پدرم یاد گرفته ام، ابتدا پیاز و گوجه و سیب زمینی با هم مخلوط میشود که این ترکیب عطر غذای خیلی خوشی دارد. هنگامی که سس خورشت را میخواهیم اضافه کنیم که دارای سیر و زنجبیل است، عطر خوشِ آن دو چندان میشود.

میگو  منبع پروتئین و کلسترول خوب است و از همه مهمتر آهن بالایی دارد و برای افراد کمخون که دچار فقر آهن هستند توصیه میشود. همچنین میگو سرشار از سلنیوم است که برای دستگاه ایمنی بدن و کاهش ابتلا به برخی از سرطانها مفید است.

مواد لازم:

پیاز متوسط  >> 1عدد

گوجه متوسط >> 2 عدد

سیب زمینی متوسط >> 1عدد

میگو بدون پوست و رگ >> 250 گرم

سیر >> 1 حبه

پودر زنجبیل >> نصف قاشق چای خوری (در صورت تمایل)

نمک و فلفل و زردچوبه >> به میزان لازم

بزار (ادویه عربی) … در صورت تمایل یک قاشق چای خوری

دارچین >> یک تکه کوچک (چوب)

رب گوجه >> 1 قاشق غذاخوری

آب >> 400 میلیلیتر

روغن>> به مقدار لازم جهت تفت دادن پیاز

( فلفل دلمه >> کاملا اختیاری و بسیار کم جهت ایجاد تنوع در رنگ خورشت)

روش پخت:

میگوها را به مدت ۵ دقیقه آبپز و آبکش کنید.

پیاز را نگینی خرد کنید و در روغن تفت دهید.

گوجه ها را ریز خرد کنید و وقتی پیاز طلایی شد، به آن اضافه کنید و تفت دهید.

سیب زمینی را به صورت مکعبی کوچک خرد کنید و وقتی گوجه آب انداخت، به آن اضافه کنید و هم بزنید.

نمک و فلفل و زردچوبه را اضافه کنید.

عطر خوشی از این ترکیب استشمام خواهید کرد. سپس میگوها را به آن اضافه کنید و هم بزنید.

در یک لیوان یا ظرف مدرج، یک قاشق رب گوجه بریزید. یک حبه سیر را له کنید و به رب گوجه اضافه کنید. زنجبیل و ادویه عربی و چوب دارچین نیز به مواد اضافه کنید. ۴۰۰ میلی لیتر آب روی آن بریزید و خوب هم بزنید و در قابلمه میگوها بریزید. با شعله بالا، وقتی به غلغل افتاد، شعله را کم کنید، درب قابلمه را ببندید و اجازه دهید خوب جا بیفتد.

(یک دقیقه قبل از اینکه شعله را خاموش کنید، میتواند چند برش کوچک از فلفل دلمه به آن اضافه کنید صرفا جهت ایجاد تنوع در رنگ خورشت. رنگ سبز فلفل دلمه در تضاد با رنگ قرمز-نارنجی خورشت، چشمنوازتر خواهد شد. )

این خورشت با  چلو ( برنج سفید) خوشمزه تر خواهد شد ولی بنا به دلایلی در تصویر با سبزی پلو سرو شده است :)

نوش جان.