پرواز فرشته ها

بسم الله النور

امشب که فرشته ها به اذن خدای مهربان، پایین می آیند تا صدا و خواسته های ما را به عرش برسانند، به یاد همدیگر باشیم و برای هم دعا کنیم.

برای دوخت این فرشته های بانمک، احتیاج به الگو داریم. اگر دوران ابتدایی درس نقاشی را همیشه بیست میگرفتید، پس خیلی راحت میتوانید این الگو را روی کاغذ پیاده کنید و برش دهید. اما اگر سختتان است، بهتر است اول یک مثلث بکشید و در انتهای آن یک دایره. سپس سعی کنید طرح فرشته را طبق سلیقه خود پیاده کنید. از بینی فرشته غافل نشوید که همه ی بانمکی این عروسک، بخاطر بینی کوچکش است. دستها، آستین ها، پاها و بالها را هم بکشید و با قیچی ببرید.

حالا الگوها آماده هستند و به سراغ پارچه میرویم. در پست های قبلی درباره جنس پارچه توضیح دادم. دو مرتبه تکرار میکنم. برای صورت و دست و پا از پارچه رنگ پوست استفاده میکنیم. این پارچه باید نخی باشد بطوریکه وقتی دستتان زیر آن میگیرید سایه نندازد و مشخص نشود. من برای این فرشته ها از پارچه نخی از یک مغازه پارچه فروشی پیراهن مردانه تهیه کردم. عروسکهای پست های قبلی را اگر مشاهده کنید پارچه کت و دامنی رنگ کرم است. راستش هنوز متوجه جنس پارچه نشده ام. بعضی ها میگویند جنس آن کتان است و بعضیها میگویند تترون. اما فرقی نمیکند. سعی کنید پارچه ای انتخاب کنید که دوخت آن برایتان راحت باشد و از همه مهمتر هنگام برگرداندن روی پارچه، راحت باشد. برای لباس و اندام های پوشیده هم از انواع پارچه های نخی طرحدار میتوان استفاده کرد. اما پارچه هایی نخی که برای دوخت ملافه و روتختی اند، بهترین گزینه هستند.

قسمت صورت و قسمت تنه فرشته را با چند سانت بیشتر برش میدهیم و این دو تکه ها را به هم میدوزیم. دو طرف طرحدار پارچه را روی هم میگذاریم و از پشت پارچه الگو را روی آن میکشیم. برای اینکه در قسمت گردن از دو طرف یکسان دوخته شود، محل اتصال پارچه صورت و پارچه تنه را چند کوک عمودی میزنیم تا ثابت شود. الگویی که روی پارچه کشیدیم را با چرخ خیاطی میدوزیم. سپس دور تا دور محل دوخت را با نیم سانت فاصله برش می دهیم. محلهایی که انحنا دارد مانند گردن و کمر فرشته بصورت مورب برش های کوچک میزنیم بطوریکه کوک های دوخت باز نشود. پارچه را برمیگردانیم. لبه ی پایین پارچه را به کمک اتو با حفظ حالت منحنی آن برمیگردانیم.

الگوی پاها نیز روی پارچه میکشیم و به همین ترتیب میدوزیم. برای کفش فرشته، از همان الگوی پا استفاده میکنیم و تا اندازه ای که میخواهیم کفش ارتفاع داشته باشد، میکشیم و میدوزیم. قبل از آن هم لبه های پارچه کفش را میدوزیم تا مرتب شود. همچنین میتوانیم کلا پاها را با پارچه طرحدار بدوزیم که در این صورت فرشته مان جوراب به پا کرده است.

ابتدا سر و گردن فرشته را با الیاف پر میکنیم. سپس پاها را به محل دامن فرشته که با اتو برگرداندیم، وصل میکنیم و با چرخ خیاطی میدوزیم، اما انتهای آن را باز میگذاریم تا بقیه الیاف را وارد کنیم و بعد محل دوخته نشده انتهای دامن را میدوزیم. دور دامن و دور گردن را میتوانیم با نوارهای رنگارنگ بدوزیم تا فرشته مان جذاب تر شود.

دستها  را نیز به همین ترتیب میدوزیم و برش میدهیم و جا برای پر کردن الیاف هم در نظر میگیریم.  برای آستین ها هم قبل از دوخت لبه پارچه آستین ها را میدوزیم بعد دوخت آن را شروع میکنیم. برای همه این قسمت ها نیز با نیم سانت فاصله از محل دوخت برش میدهیم و محلهایی که منحنی دارند را برش های مورب کوچک میزنیم. پارچه دوخته را برمیگردانیم و الیاف را از محل باز آن وارد میکنیم.

دستها راداخل آستین کرده و چند سانت پایین تر از گردن فرشته، ابتدا با چند کوک ساده ثابت میکنیم و سپس با کمک یک دکمه دوخت آن را محکم میکنیم.

برای بالها، از نمد متراکم با قطر ۵ میلیمتر استفاده میکنیم که حالت ایستاده به خودش بگیرد. اگر دور تا دور بال را با نخ گلدوزی دندان-موشی کوک بزنیم جذابتر خواهد شد. همانطور که در تصویر میبیند بالها را بصورت ایستاده به کمر فرشته کوک میزنیم. محل کوک روی کمر را با چند مروارید یا نوار میپوشانیم. یا میتوانیم با همان نخ گلدوزی مرتب کوک بزنیم و نیازی به پوشاندن نباشد. (به بالهای فرشته صورتی دقت کنید.)

ابتدا با مداد چشم و لب فرشته را میکشیم. سپس با نخ قهوه ای یا مشکی محل چشم و مژه ها را کوک میزنیم. برای لبها بهتر است از روان نویسی که جوهرش پخش نشود استفاده کنیم و یا از یک خودکار معمولی رنگ صورتی یا قرمز به حسب سلیقه . گونه های فرشته را هم کمی صورتی کنیم. برای این کار میتوانیم از رژگونه و یا ریزه های مداد رنگی به کمک تراش، انجام دهیم.

برای موها از یک دسته نمد متراکم نشده استفاده میکنیم. بالای سر محل دوخت سر فرشته، نمد را کوک میزنیم. از هر دو طرف ادامه نمدها را میبافیم و با نخ گره میزنیم. برای زیباسازی موهای فرشته میتوانیم از گل، روبان، پاپیون ، دکمه و هر چیز دیگری استفاده کنیم. به این ترتیب دو طرف موها روی صورت هم ثابت میشود و موی فرشته حرکت نخواهد کرد. از کاموا هم میتوان برای موها استفاده کرد. یک دسته کاموا در اندازه های یکسان، رشته ها را بهم بدوزیم و سپس بالای سر فرشته با چند کوک ثابت کنیم.

در انتها با نمد متراکم معمولی قلبهای کوچک بدوزیم و مابین دستهای فرشته قرار دهیم و دستها را بهم بدوزیم. روی هر دست سه کوک عمودی میزنیم که انگشتهای فرشته هم مشخص شود.

این هم از فرشته زیبای ما.

عکسهای بیشتر:

»»

»»

»»

»»