کلوچه زنجبیلی

بسم الله النور

طعم و عطر زنجبیل و دارچین در هم بیامیزد و یک کلوچه خوشمزه ای شود که کامت را شیرین کند..

.

نزدیک کریسمس که میشد، فروشگاهها و مکانهای عمومی پر میشد از اِلِمانهای کریسمس. با اینکه امارات کشوری مسلمان محسوب میشود، اما به همان میزان مهاجران مسیحی هم در آن اقامت دارند و زندگی میکنند. همانقدر که آنها برای تزیینات اعیاد اسلامی ذوق میکنند، مسلمانها هم برای تزیینات کریسمس و میلاد مسیح ذوق میکنند.

بخش مواد غذایی فروشگاه مارکس اند سپنسر، یکی از مکانهای مورد علاقه من است. مخصوصا موقع کریسمس و ایستر. هر سال کریسمس کلوچه های آدمکی زنجبیلی تازه می آورد و موقع ایستر شکلاتهای تخم مرغی خوشمزه. بقیه روزهای سال هم از این محصولاتشان ممکن بود باشد اما به هنگام خودش، مشخص بود که تازه است؛ و من مشتری پر و پا قرص کلوچه های زنجبیلیشان بودم.

یکبار تصمیم گرفتم خودم درست کنم. زمستان که از راه رسید، کاتر آدمکی را از فروشگاه سپینس خریدم و در اینترنت جستجو کردم و مشغول به کار شدم. خیلی خوشمزه شد. دیروز هم دلم هوای کلوچه های زنجبیلی کرد. دست به کار شدم و با یک دستور کاملتر خمیرش را تهیه کردم و بعد از پخت آن، تست کردم. طعمش معرکه شد. حتی خیلی بهتر از کلوچه های فروشگاه مارکس اند سپنسر.

راستی تا بحال برایتان سوال پیش آمده که فرق کلوچه و بیسکویت و کوکی چیه؟

خب در واقع هر سه کلمه هم معنی و مترادف هستند. کلوچه در زبان فارسی به نوعی میان وعده یا عصرانه گفته میشود که از آرد و تخم مرغ و شکر و مواد دیگر حاصل میشود و میتواند خشک یا نرم باشد. طبق جستجوهای من، برای اولین بار در جهان، کلوچه در ایرانِ خودمان پخت و پز میشده است. انگلیسی زبان های کشور انگلستان ( بریتانیا) به کلوچه ی خشک و ترد بیسکویت میگویند و به کلوچه نرم و لطیف که کمی بزرگتر از بیسکویت انگلیسی باشد، کوکی میگویند. آمریکاییها به هر دو مدل کلوچه ( نرم یا خشک)  کوکی میگویند. از طرفی در آمریکا، به نوعی نان کوچک که از خمیر ورآمده تهیه میشود، بیسکویت میگویند و آن را به عنوان صبحانه یا ناهار و ممکن است همراه با مربا یا مرغ و یا غذاهای دیگر بخورند که انگلیسی ها به آن سکان (scone) میگویند.

در واقع بیسکویت انگلیسی (بریتانی) همان کوکی ِ آمریکایی است و کوکیِ آمریکایی میتواند همان کوکی انگلیسی هم باشد و بیسکویت آمریکایی همان سکان انگلیسی است و سکان آمریکایی ممکن کلا یک چیز دیگری باشد :)))) خیلی پیچیده است درسته؟ پس بیایید ما همان کلوچه خودمان را بکار ببریم که گیج کننده نیست و قدمت به این بلندی دارد. لااقل تکلیفمان با خودمان مشخص است که منظورمان از کلوچه چیست:)

و اما برویم سراغ مواد لازم برای تهیه این خوشمزه های دوست داشتنی:

این کلوچه به دلیل اینکه از ادویه های گرمی در مواد آن بکار رفته، خوراکی خوبی برای روزهای سرد زمستانی محسوب میشود.
کره    ۱۰۰ گرم

تخم مرغ یک عدد

شکر قهوه ای  ۱ فنجان

عسل  نصف فنجان ( در اصل باید از ملاس استفاده کرد اما از آنجاییکه من در مشهد ملاس پیدا نکردم، عسل را جایگزین کردم. اما از آنجاییکه عسل نباید زیاد در معرض حرارت قرار بگیرد، طبق تجربه یکی از دوستانم میتوانید از عصاره مالت استفاده کنید)

آرد سفید  ۳ فنجان

پودر زنجبیل ۱ قاشق غذاخوری

پودر دارچین ۱ و نیم قاشق غذا خوری

نمک  ۱/۴ قاشق چای خوری

پودر میخک ۱/۴ چای خوری

پودر وانیل  ۲ قاشق چای خوری

بکینگ پودر  ۱ و نیم قاشق چای خوری

جوش شیرین نصف قاشق چای خوری

پوست لیمو رنده شده  ۱ قاشق چای خوری

بعضی از مواد رو اگر به ذائقه تان نمیخورد، میتوانید حذف کنید. مثلا پوست لیمو یا میخک، ولی وجودشان باعث میشود طعم بینظیر و اصلی کلوچه های زنجبیلی را بچشید.

در یک کاسه، آرد سفید، بکینگ پودر، نمک، زنجبیل، دارچین و میخک را الک کنید و خوب هم بزنید تا کاملا مخلوط شود. ممکن است پودر میخک در دسترس نباشد. من میخک را از عطاری تهیه کردم و بعد در دستگان خردکن، آن را پودر کردم و با الک به مواد اضافه کردم تا دانه درشت هایش با مواد مخلوط نشود.

در یک کاسه بزرگتر، کره که به دمای اتاق رسیده و کاملا نرم شده را با شکر قهوه ای هم بزنید تا یک مایه یکنواختی به دست آید. تخم مرغ را اضافه کنید و با سرعت هم بزنید تا مواد کاملا مخلوط شوند. وانیل، عسل و پوست لیمو رنده شده نیز اضافه کنید و هم بزنید.

در این مرحله، مخلوط آرد و دیگر مواد خشک را به تدریج به مایه قهوه ای اضافه کنید و هم بزنید تا خمیر یکدست و یکنواخت حاصل شود. خمیر را با سلفون بپوشانید و اجازه دهید به مدت ۲ ساعت الی ۸ ساعت استراحت کند.

فر را روی دمای ۱۹۰ درجه تنظیم کنید و تا گرم شود. روی سینی فر، یک کاغذ روغنی قرار دهید. خمیر را روی کاغذ روغنی که کمی آرد روی آن پاشیده اید، پهن کنید تا ضخامت آن بین ۳ تا ۵ میلیمتر شود. بوسیله قالب هایی که در دسترس دارید، مدل کلوچه هایتان را انتخاب کنید و روی خمیر بزنید.

اضافه های دور خمیرهای قالب گذاری شده، جدا کنید. میتوانید اگر قالب آدمکی داشتید، میتوانید بوسیله یک خلال دندان برای آدمکتان چشم و دهان درست کنید.

سینی را درون فر بگذارید. بین ۷ الی ۱۰ دقیقه در فر قرار دهید. هر چه مدت زمان بیشتری در فر باشد، خشک و تردتر میشود و هر چه مدت زمان کمتری حرارت ببیند نرم و لطیف میشود.

سینی را از فر بیرون آورید و بدون اینکه با کلوچه ها تماسی داشته باشید، اجازه دهید تا کلوچه ها سرد شود. وقتی از فر بیرون میآیند کمی شل و خام بنظر میرسد اما بعد از اینکه مدتی سپری شد و سرد شدند، به تردی مورد نظر میرسند.

حالا میتوانید با رویال آیسینگ و شکلات آنها را تزیین کنید.

برای تهیه رویال آیسینگ:

۱ سفیده تخم مرغ

۱و نیم فنجان خاک قند

یک قاشق چایخوری عصاره وانیل

سفید تخم مرغ و وانیل را خوب هم بزنید تا کاملا مخلوط شود و کف کند. خاک قند را به تدریج اضافه کنید و خوب هم بزنید تا رنگ سفید مورد نظر حاصل شود. برای تهیه رنگهای دیگر، میتوان رنگ خوراکی به مایه اضافه کنید. مایه را درون یک قیف نایلونی بریزید و گره بزنید. نوک آن را با قیچی ببرید و کلوچه ها را تزیین کنید.

نکته:

چون در تخم مرغِ خام، احتمال وجود باکتری خطرناک سالمونلا وجود دارد، مصرف تخم مرغ خام، ریسک بالایی دارد. برای همین بهتر است از تخم مرغ تازه که در یخچال نگهداری شده، استفاده کنید. بطوریکه که وقتی میخواهید زرده از سفیده جدا کنید، زرده در سفیده باز نشود و از ابتلای به این باکتری جلوگیری شود.

 

کلوچه های زنجبیلی را با چای، قهوه یا شیر میل کنید. نوش جان

کلوچه های زنجبیلی میتواند هدیه های بانمکی برای دوستانتان باشند.