بسبوسه

بسم الله النور

بسبوسه یک شیرینی لذیذ که بیشتر در بین اعراب رواج دارد و با سمولینا تهیه میشود.

.
.
.
بسبوسه یکی از شیرینی ها شرقی-شامی محسوب میشود و اصالتا از شیرینی های بومی کشور مصر است. بدلیل اینکه در همه کشورهای عربی و خاورمیانه ای این شیرینی رواج دارد، مردم هر منطقه برای آن اسمی گذاشته اند. ترک ها به آن «رِوانی» یا «راوانی » میگویند، بعضی از اعراب از جمله اردنی ها آن را «الهریسه » یا «هریسه السمید» و لبنانی ها به آن «النموره» میگویند، ارمنیها آن را shamali اسمگذاری کرده اند. ویژگی خاص این شیرینی این است که از سمولینا ( در عربی : السمید) تهیه میشود.

سمولینا از فراواده ی آسیاب یک گونه از گندم به نام Durum حاصل میشود که ماکارونی و انواع دیگر پاستاها از این نوع گندم تولید میشود. این گندم دارای رنگ طبیعی زرد است و محصولات حاصل از آن نیز زرد رنگ دیده میشود. سمولینا یک آرد با دانه های درشت و تقریبا زرد رنگ و سرشار از آنتی اکسیدان، ویتامین، پروتیئن و املاح معدنی است و بسیار مفید و مغذی میباشد.برای تهیه آن در فرآیند آسیاب کردن، یک مرحله کمتر از آردهای سفید معمولی آسیاب میشود و بهمین خاطر نسبت به آرد سفید، دانه های آن درشت تر بنظر میرسد. از آن برای پخت و پز غذا و شیرینی استفاده میشود. بسبوسه یکی از شیرینیهایی است که میتوان با آن درست کرد.

بسبوسه یکی از شیرینی های محبوب است که به مناسبت اعیاد و روزهای خاص و علی الخصوص در ماه مبارک رمضان، پخت و پز آن در بین اعراب رواج زیادی دارد. طرز تهیه بسبوسه با توجه به مناطق مختلف، گوناگون است. من بر اساس موادی که در خانه داشتم و از باقیمانده های هدیه های رمضانی بود که خانواده ام برایم فرستاده بودند، آن را تهیه کردم. در هایپر مارکت هایی که محصولاتی وارداتی دارند، قابل تهیه هستند. اما برای سهولت، در کنار هرکدام از مواد جایگزین آنها هم مینویسم و میتوانید از آنها استفاده کنید.

مواد مورد نیاز:
مقادیر بر حسب ملیلیتر در ظرف مدرج میباشد یا میتوان از یک فنجان با حجم ۱۵۰ میلیلیتری استفاده کرد)

سمولینا (۴۵۰ مل یا به اندازه سه فنجان)
شیر خشک نیدو ( ۴۵۰ مل یا به اندازه سه فنجان). اگر شیر خشک نیدو در دسترستان نیست میتوانید از خامه استفاده کنید.
شکر (۲۲۰ مل یا به اندازه یک فنجان و نصف)
وانیل ( دو قاشق مرباخوری)
بیکینگ پودر (یک قاشق چای خوری)
آب (۱۵۰ مل یا یک فنجان)
روغن (۲۲۰ مل یا یک فنجان و نیم)
تخم مرغ ( یک عدد بزرگ)

برای تهیه شربت یا سس آن:
شش قاشق غذا خوری شیر عسل (الفجر) + سه قاشق غذاخوری گلاب و یک لیوان آب.
بجای شیر عسل میتوانید از شکر استفاده کنید و مقدار آب را بیشتر کنید.


طرز تهیه:

ابتدا فر را روی ۱۸۰ درجه سانتیگراد روشن کنید تا گرم شود.
مواد خشک شامل سمولینا، شیر خشک، شکر، وانیل و بیکینگ پودر را با به خوبی با هم مخلوط کنید.
آب و روغن را اضافه کنید و هم بزنید و بعد تخم مرغ را اضافه کنید و خوب هم بزنید. بوسیله دستگاه همزن برقی بهتر است.
ظرف کیک پزی را چرب کنید. مایه را در آن بریزید و به مدت ۳۰ دقیقه در فر قرار دهید.
در این فاصله شربت یا سس آن را تهیه کنید. در یک قابلمه شیرعسل و گلاب و آب را مخلوط کنید و خوب هم بزنید تا داغ شود. یا شکر و آب را با هم مخلوط کنید و گلاب به آن اضافه کنید. اگر دوست داشتید میتوانید از هل هم برای عطر آن استفاده کنید.
شیرینی که پخته شد، آن را بیرون بیاورید و شربت را روی آن بریزید بطوریکه همه نواحی آن بطور یکسان خیس شود. شیرینی را برش دهید. روی هرقطعه تزیین کنید. بر حسب سلیقه تان برای تزیین شیرینی از خلال یا پودر پسته و بادام، پودر نارگیل و غنچه گل محمدی میتوانید استفاده کنید. هر تکه را جدا جدا بیرون آورید و در ظرف سروِ شیرینی تان قرار دهید.

این شیرینی را با چای میل کنید.

نوش جان!