زندگی با خیالِ راحت

بسم الله النور

سفارت ایران، در برگرداندنِ تاریخ تولد خواهرم از میلادی به شمسی دچار اشتباه شد. روز و ماه را همان تاریخ میلادی ثبت کردند و فقط سال تولد را به شمسی برگرداندند و ما هر سال این اشتباه را تکرار میکردیم.

اینطوری شد که تولد خواهرم در شناسنامه، در دهه فجر قرار گرفت و از آنجایی که در مدرسه ایرانی درس میخواندیم، هر سال در ایام دهه فجر به متولدین این دهه هدیه می دادند و خواهرم یکی از آنها بود. خودِ هدیه قابل توجه و ارزشمند نبود و کارایی نداشت، اما همین که یک چیز کادوپیچ دریافت می‌شد، شادی‌بخش بود.

خواهرم از مدرسه فارغ‌التحصیل و راهی دانشگاه شد. برای ثبت نام، گواهی تولد میخواستند. از لابلای مدارک قدیمی، گواهی تولدی که بیمارستان داده بود پیدا کردیم. آنجا بود که متوجه شدیم همه این سالها تولد واقعی خواهرم را تبریک نگفتیم و خواهرم سه ماهی بزرگتر از آنچه بود که می‌پنداشتیم.

خواهرم تا مدتی در شوک تاریخ واقعی تولدش بود و تا مدتی دیگر درگیر عذاب وجدان برای دریافت آن هدیه های کذایی. هر چه گفتیم ما که نمیدانستیم تاریخ واقعی تولدت نیست و قصد گول زدن هم نداشتیم؛ اما او خیالش راحت نمی‌شد. هرچند همین هدیه ها و برگزاری مراسمها هم با پولهای ثبت نامی چندبرابر که از والدین دانش آموزان می گرفتند، تهیه و برگزار میشد.

یک روز داشتیم آلبوم عکسهای روزهای مدرسه را ورق میزدیم. کارها و فعالیتهایمان در مدرسه هم برایمان زنده شد؛ کسب مقام علمی و فرهنگی و هنری برای مدرسه و برگزاری جشنهای مختلف، تزیینات و اجرای مراسم و حتی گاهی با هزینه شخصی و پول تو جیبی خودمان. خواهرم نفس راحتی کشید و گفت:«اگه اون هدیه هارو بخاطر تاریخ اشتباهی تولدم بهم دادن، خیالم راحته که برای مدرسه کم نزاشتم.»

آنجا برایم زندگی با خیالِ راحت معنا پیدا کرد. زندگی با خیالِ راحت یعنی تو همه وظیفه ات را تا جایی که میتوانی انجام دهی و همه توانت را به کار بگیری. حتی بیشتر از پاداشی که قرار است دریافت کنی، کار کنی. آنوقت هیچ وقت شرمنده کسی نمی‌شوی و منتی روی سرت نیست. دیگران هر چه میخواهند فکر کنند. اصلا اسمش را بگذارند «خرحمالی». مهم وجدان خودت است. بعدها اگر فهمیدی کسی خوبی در حقت کرده که همان لحظه متوجه نشدی، خیالت راحت است که تو هم برایش کم نگذاشتی، حتی اگر او متوجه این کم گذاشتن نشود. اگر جواب خوبی و تلاشت را با بدی دادند، باز هم خیالت راحت است که خدایی هست که جای حق نشسته و شاهد ماجراست.

زندگی با خیال راحت یعنی دوری از یکنواختی و کِسِلی و متوقع نبودن از دیگران. یعنی مستقل بودن و عزت نفس داشتن.

با خیالِ راحت زندگی کنیم.