چلوخورشت قلقلی

بسم الله النور

 

یکی از غذاهای مورد علاقه من که از خوردنش سیر نمیشوم.

 

.

.

چلوخورشت قلقلی از جمله غذاهای مورد علاقه من است و هرگاه مهمانی بخواهم به خانه ام دعوت کنم، یکی از گزینه هایم همین خواهد بود. از آنجاییکه که می گویند آنچه برای خود میپسندی برای دیگران هم بپسند، من هم این غذای خوشمزه را برای مهمانمهایم بیشتر میپسندم، هر چند که خودم بیشتر از مهمانهایم از آن خواهم خورد. کسانی که عاشق کباب تابه ای هستند، حتما از این خورشت هم خوششان خواهد آمد.

پخت یک برنج دم کش زعفرانی که نیازی به آموزش ندارد. تنها نکته ای که خیلیها ممکن است آن را بدانند اما من چندماهی است با آن آشنا شده ام، این است که برای زعفرانی کردن برنج، لازم نیست زعفران را دم کنیم. بلکه کمی زعفران ساییده شده را در یک کاسه میریزیم و یک قالب یخ روی آن می اندازیم. اجازه میدهیم تا یخ روی زعفران ذوب شود. با این روش هم زعفران بیشتر رنگ خواهد داد و هم عطرش بیشتر با برنج مخلوط میشود. نکته جدید دیگری که یاد گرفته ام این است که اگر بخواهیم زرشک روی برنج بریزیم، کمی روغن را برای مدت کوتاهی روی شعله قرار میدهیم. خلال پسته و بادام ( دلخواه) در آن تفت داده و شعله را خاموش میکنیم. سپس زرشک ها را اضافه میکنیم و هم میزنیم و بعد برنج رعفرانی را اضافه میکنیم. اگر زرشک را تفت دهیم، رنگِ آن تیره و سیاه میشود و طعم زعفران را هم بد میکند.

و اما خورشت قلقلی؛

مواد لازم:

گوشت چرخ کرده

هویج

سیب زمینی

لوبیا سبز

پیاز

سیر

رب گوجه

نمک

فلفل

زرد چوبه

پودر لیمو عمانی

پودر آویشن

مرزنجوش

نعناع خشک (مقدار خیلی خیلی کم)

 

 

مقدار مواد بستگی به میزان دلخواه شما دارد. ممکن است هویج را بیشتر از سیب زمینی بپسندید و یا مقدار گوشت قلقلی را بیشتر بخواهید.

 

دستور پخت:

برای پخت یک خورشت قلقلی مجلسی، بهتر است هویج و سیب زمینی آن را قالب بزنید. در این تصاویر، من قالب قلب انتخاب کردم. ابتدا هویج و سیب زمینی ها را ورق ورق کرده و قالب بزنید. سیب زمینی ها را در یک کاسه آب بریزید تا قهوه ای نشوند. لوبیا سبز هم در اندازه های یک سانتی خرد کنید.

پیاز و سیر را رنده کنید. آبِ پیاز را جدا کنید و فقط تفاله های رنده شده را نگه دارید. گوشت چرخ کرده را اضافه کنید. زردچوبه، نمک و فلفل اضافه کنید و خوب ورز دهید. کمی روغن در قابلمه بریزید و با حرارت ملایم، مواد ورز داده شده را در کف دست به صورت توپ های کوچک (قلقلی) در آورده و توی روغن بیاندازید. قلقلی ها را جایجا کنید تا از همه جهات بطور یکنواخت پخته شود. هویج و لوبیا سبز را اضافه کنید و هم بزنید.

دو قاشق رب گوجه ( مقدار آن به غلظت ربّ شما بستگی دارد) در یک لیوان بزرگ بریزید، پودر آویشن و مقدار خیلی کمی از پودر لیمو عمانی را اضافه کنید. مقدار کمی از مرزنجوش و نعناع خشک را با دستتان بسایید و به رب اضافه کنید. مواد را با آب ولرم مخلوط کنید و هم بزنید و در قابلمه بریزید و اجازه دهید به نقطه جوش برسد.

وقتی به نقطه جوش رسید، شعله را کم کنید. در قابلمه را بگذارید. هنگامی که هویج به حالت نیم پز در آمد، سیب زمینی را اضافه کنید و اجازه دهید با حرارت ملایم، خورشت جا بیوفتد. در این فاصله میزان نمک و فلفل آن را امتحان کنید و اگر لازم بود به آن اضافه کنید.

هنگامی که غلظت خورشت به مقدار قابل قبول رسید و مواد آن از قبیل سیب زمینی و هویج کاملا پخته شدند، خورشت آماده است.

به طور دلخواه میتوانید از ذرت و فلفل دلمه هم استفاده کنید.

این خورشت خوشمزه را همراه با برنج زعفرانی میل کنید.

از باقیمانده ی سیب زمینی و هویج های قالب زده استفاده کنید و آنها را دور نریزید. ورقه های قالب خورده ی سیب زمینی را در ته قابلمه برنج به عنوان ته دیگ قرار دهید و از باقیمانده هویج ها برای سالاد استفاده کنید.

نکته: ممکن است از نظرِ شما غذایی که هویج و سیب زمینی داشته باشد، خوراک به حساب بیاید و نه خورشت و طبق عادت، آن را فقط با نان بخورید. اما باور کنید در هیچ قانونی نوشته نشده است که نمیشود همچه غذایی را با برنج خورد. حساب و کتاب خوراکیهای ما وحی منزل نیست. گاهی اوقات هم بد نیست که عادات خودمان را کنار بگذاریم و این طرز تفکر که فقط روش و عادت های ما درست است را فراموش کنیم و به روش ها و فرهنگ های دیگران هم احترام بگذاریم. چرا که امتحان کردنِ چیزی که خلاف شرع و مذهب و اعتقادمان نیست، ضرر ندارد بلکه تجربه ای به تجربه هایمان اضافه میشود.

لذتِ تجربه ی طعم های جدید را از خود دریغ نکنیم !