بیروت

بسم الله النور
Elham EF Lebanon Mediterranean Sea WWW.ElhamBanoo.Com-
بیروت را بعد از ۱۰ سال دیدم.

.
.

قبلاها زیاد به لبنان رفت و آمد داشتیم؛ مخصوصا از زمانی که برادرم در یکی از دانشگاههای بیروت مشغول به تحصیل شد. دیدنِ بیروت بعد از ۱۰ سال، خاطره‌ی آن سالهای کودکی و نوجوانی را برایم زنده کرد. انتظار داشتم شهر فرق زیادی کرده باشد. اما بیروت هنوز همان بود که قبلا دیده بودم البته با چند مرکز خرید بیشتر که جدیدا تاسیس شده بودند. به نظرِ من شهرهایی که کمتر دستخوش تغییرات و ساخت‌وساز میشوند، بیشتر روحنواز است. اگرچه از لحاظ رفاهی و امکانات، سخت است اما اصالت شهر را میتوان از بافتهای قدیمی آن دید.

یادم می آید دریای بیروت سبز بود. اصلا دریای مدیترانه به سبز بودنش مشهور است. اما اینبار دریا را آبی دیدم. آبی‌اش هم زیبا بود. من دریای خزر را از نزدیک ندیده‌ام. حتی خلیج فارس را هم از سمت ایران ندیده‌ام. بدون شک آنها زیباترین منظره‌ها را در پیش چشم ببیندگانشان به نمایش میگذارند. ولی من خلیج فارس را از سمت ابوظبی بارها و بارها دیده ام. دوستش دارم اما در مقایسه با بیروت؛ به نظرم دریا در بیروت زیباتر بود. طبیعت دریایش هنوز بکر و دلنواز بود.عوامل انسانی خیلی کم دخالت در آن داشته و همین باعث روحنواز بودنش شده است.

ElhamFB Beirut Traffic WWW.ElhamBanoo.Com-

بیروت شهریست شبیه تهران، شلوغ و پرازدحام. محله محله پر از خیابانهای فرعی و باریک دو طرفه و پر ترافیک. در بیروت هم نسبت به قوانین رانندگی کم توجه اند و اهمیتی به چراغ راهنما نمیدهند؛ و من فکر میکنم هر کس در لبنان و ایران، رانندگی یاد بگیرد، حتما راننده‌ی حرفه‌ای خواهد شد. پیدا کردن راه‌ها و میانبرها و از لابلای ماشینها از ترافیک فرار کردن، فکر و تلاش همزمان میخواهد.
سرِ چهارراه‌ها دستفروشها مشغول فروختن آدامس و جوراب و… هستند. هرچند تهران از لحاظ امور شهرداری و عمرانی، دارای امکانات بیشتری است و نسبت به بیروت تمیز تر و زیباتر و امن تر. ناامنی بیروت را میتوان از ایستگاه بازرسی مستقر در ورودی منطقه ضاحیه فهمید که البته بعد از آن دو انفجار، حق هم دارند که نگران باشند. اما تفتیش مراجعه کنندگان به فروشگاهها بیشتر جنبه ترساندن دارد که یک وقتی فکر خلافی به سر کسی نزند.
Downtown Beirut ElhamFB WWW.ElhamBanoo.Com-
اگر از قسمت هایی از منطقه اشرفیه و علی الخصوص Downtown صرف نظر کنیم، به لحاظ معماری و ساختمان سازی اصلا قابل مقایسه با تهران نیست. هنوز هم میتوان روی بدنه‌ی اکثر ساختمان‌ها سوراخ هایی دید که در اثر اصابت گلوله بوجود آمده‌اند، که البته یادگار سالهای جنگ است. اما نکته جالب این است که با وجودِ بافت قدیمی ساختمان ها و خرابیها، تراس اکثر واحدهای آپارتمانی، با گل و گیاه چنان چشم نواز شده‌اند که مدت ها میتوان ایستاد و به آنها نگاه کرد. چیزی که من در ابوظبی حسرت داشتن و دیدنشان دارم. در ابوظبی کم کم نسلِ آپارتمانهای تراس دار درحال انقراض است.
یک روز از کوچه ای میگذشتم. صدای اذان پیچید. پیرزن ژاکت صورتی به تن کرده بود و آمد توی تراس پر از گل و گیاهش روی صندلی‌اش نشست. نمازش را خواند و من محو تماشایش شدم. وقتی به خودم آمدم که پیرزن نمازش را تمام کرده بود و داشت میرفت. از دست دادنِ همچه صحنه‌ای برای منِ عکاسی دوست خیلی دردناک است.

Elham FB Beirut2014 WWW.ElhamBanoo.Com-

محرم که از راه میرسد، بیروت هم به برکت شیعیانش، سیاهپوش می شود. دیدنِ پرچم‌های یا حسین در خیابانها و بالای ساختمانها آرامش بخش است. اینکه جایی غیر از ایران شاهد چنین صحنه هایی باشی، حس خوبی دارد. علی‌الخصوص تابلوها و پلاکاردهایی که توسط حزب امل در جای جایِ شهر نصب کرده‌اند. دیدن تصویرِ دوست داشتنیِ امام موسی صدر روی آنها،حس غم و شادی توأم به من دست میداد. اما از دیدنِ بعضی محله های شیعه نشین ناراحت میشدم. به شدت بی نظم و کثیف بود. هرکسی دوست دارد هم مذهبهایش را در بهترین و پاک ترین وضعیتها ببیند.

ElhamFB Beirut Cover WWW.ElhamBanoo.Com-

برای آنهایی که ندیده، عاشق بیروت هستند، پیشنهاد میکنم حتما شهرهای دیگر لبنان و مناطق سرسبز آن را ببنند و فقط به بودن در بیروت اکتفا نکنند. این نکته هم مهم است که همه‌ی مردم لبنان، حزب الله نیستند. خیلیها بخاطر رشادت ها و مقاومت و پایداریِ حزب الله در جنوب، شیفته‌ی لبنان میشوند و میپندارند همه جای کشور آن روح آرمانی و مقاومت برقرار است، در حالیکه حزب الله یکی از ۱۹ طایفه‌ی موجود در لبنان است؛ جایی که نظام طایفه‌ای متعصبی برقرار است.
Elham FB LEbanon WWW.ElhamBanoo.Com-

پی‌نوشت: متاسفانه از سطح شهر عکس زیادی نگرفتم که برای این پستم بگذارم. سفرم به لبنان جنبه تفریحی و سیاحتی نداشت.