۲۲بهمن۹۴

بسم الله النور
22bahman 30 ElhamFB WWW.ElhamBanoo.Com-
اولین راهپیماییِ من در روز ۲۲ بهمن
.
.

امسال اولین دهه فجری بود که در ایران حضور داشتم. شور و شوق زیادی داشتم برای دیدن تزیینات و جنب و جوش مردم در خیابانها و کوچه های شهر. معمولا جشن های ملی، شهر پر از هیاهو میشود و مردم عشق خود را به وطنشان نشان میدهند. آنطور که انتظار داشتم در شهر مشهد خبری نبود. قبلا دهه ی فجرِ تهران را از تلویزیون دیده بودم و دنبال چیزی شبیه آن بودم. هرچند سبز و سفید و سرخِ پرچم را میشد در تابلوهای شهر و ریسه بندی های کنار پل ها و بالای بعضی از خیابانها دید. نگران این بودم که نکند که اولین راهپیمایی ۲۲ بهمنِ من، در شهری باشد که هیچ اشتیاقی به آن ندارند اما روز ۲۲ بهمن خلاف این موضوع ثابت شد.
ElhamFB ElhamBanoo.Com-
شب ِ۲۲ بهمن، روز بیست و یکم بهمن نزدیکِ ساعت ۹ شب، گفتم:« من هر سال از تلویزیون شاهد الله اکبر گفتنهای مردم بودم. دوست دارم امسال از نزدیک شاهدِ آن باشم.» همسرم من را به پشتِ بام خانه برد. ساعت ۹ که شد، شروع کرد به گفتن الله اکبر و صدای همسایه ها که از دور و نزدیک به گوش میرسید. هوا حسابی سرد بود. تازه برف باریده بود. از سه سمت نورافشانی و آتش بازی به چشم میخورد. سبز و قرمز و نقره ای و زرد. به قولِ خواهرزاده ی همسرم، مثل ستاره. ستاره های رنگارنگ که به یکباره در آسمان پخش میشد. حسابی ذوق کردم. میشد برای این جشن و عید ملی و وطنی، نورافشانی های بزرگتری انجام داد و هیجان بیشتری ایجاد کرد، درست شبیه آنچه که در شبهای عید فطر و کریسمس و روز ملی اماراتیها دیده بودم. اما به هرجهت در ایران آنچنان جا نیفتاده است. البته از طرفی هم خوب است. برای شهری مثل مشهد که آلودگی هوایش بالا است، این آتشبازیهای سنگین باعث آلوده تر شدن هوا هم میشود.

Elhambanoo.comصبح ۲۲ بهمن، صبحانه مختصری خوردیم و باطری دوربینم که از قبل در شارژر قرار داده بودم ، در دوربین گذاشتم و لباس گرم و پالتو پوشیدم و به همراه همسرم به راه افتادیم. به ایستگاه مترو که رسیدیم، همسرم متوجه شد که کیف پولی اش را در خانه جا گذاشته و «من کارت» مترویش شارژ کافی نداشت.. توی جیبهایمان گشتیم بلکه پولی چیزی پیدا کنیم و بتوانیم شارژ بگیریم. بعد از کلی جستجو مقداری پول در جیب شلوارم پیدا کردم و به سمت باجه شارژ کارت راه افتادیم. کسی نبود. روی کاغذی نوشته بود:« به مناسبت ۲۲ بهمن رایگان» خنده مان گرفت و سریع به سمت مترو حرکت کردیم. وقتی ما سوار شدیم مترو هنوز شلوغ نشده بود اما ایستگاههای بعدی کم کم جمعیت زیاد و فشرده شد. به طوریکه در هر ایستگاه تعداد زیادی از مسافران پشت در قطار می ماندند و موفق نمیشدند وارد قطار شوند.

22bahman 10 ElhamFB WWW.ElhamBanoo.Com-به ایستگاه بسیج رسیدیم و همه از قطار پیاده شدیم. وارد خیابان که شدم، سیل جمعیت را دیدم که پرجم یا پلاکاردی در دستشان بود و منتظر بودند تا جمعیت راهپیمایی که از دوردست می آمدند به آنها برسد و همراهیشان کنند. سر هر خیابانی که به میدان میرسید، سکو یا غرفه بسته بودند. عده ای نوجوان روی سکو سرود میخواندند و فکر کنم برنامه ی شبکه خراسان رضوی از آن سن پخش میشد. سکوی دیگری مخصوص شکوفه های انقلابی بود که برنامه متنوعی برای بچه داشتند. دو تا غرفه توزیع محصولات بود که یکی مخصوص خواهران و دیگری مخصوص برادران. سرودهای انقلابی به گوش میرسید و من از هیجان اشک در چشمهایم حلقه زده بود. هر سال فقط از تلویزیون شاهد این صحنه ها بودم و امسال خودم در همین صحنه ها حضور داشتم. هم میخواستم لحظه ها را ثبت کنم و هم میخواستم با همه وجود بودن در آن راهپیمایی بزرگ، حس کنم. گاهی دوربین به دست میشدم و گاهی همراه با مردم میشدم.

22bahman 18 ElhamFB WWW.ElhamBanoo.Com-جمعیت راهپیمایی کننده به ما رسیدند و ما همراهیشان کردیم. پرجم بزرگی را جمعیت با خود می آوردند و شعارهای انقلابی که میدادند، درست شبیه آنچه که سالها در تلویزیون دیده بودم. همه اش واقعی بود. چقدر دوست داشتم آن عده از دوستانم که فکر میکردند اینها همه تصاویر آرشیوی است، حضور داشتند و میدیدند. همه چیز واقعی بود. مردم واقعیِ واقعی بودند. نه درخت بود و نه مقوا. البته من هیچوقت آن تبلیغات دروغی که علیه راهپیمایی میکردند را باور نمیکردم. اما خیلیها بودند که باور میکردند و عقیده شان این بود که اینها همه فتوشاپ است و در ایران هیچکس از انقلاب و نظام و ولایت فقیه راضی نیست.

22bahman 1 ElhamFB WWW.ElhamBanoo.Com-بیشتر عکسهایم از کوچولوهای انقلابی بود. چقدر خوشحال میشدند وقتی از آنها عکس میگرفتم. این اولین تجربه عکاسی خیابانی برای من بود. افرادی که خودشان داوطلبانه از من میخواستند عکس بگیرم و من چقدر خوشحال میشدم برای این درخواستشان. انگاری همه دست در دست هم داده بودند تا اولین ۲۲ بهمن ِ من در ایران به یاد ماندنی شود. خیلی خیلی خیلی خیلی روز خوبی بود و آنچه که دیدم، باعث شد بیشتر به آنچه که باور و عشق دارم، پایبند بمانم و بیشتر خوشحال شدم که همه ی آن صحنه ها و حرفهایی که اعتقاد داشتم درباره مردم کشورم، واقعیِ واقعی میدیدم و به پوچ و توخالی بودن حرفهای دشمنان کشورم بیشتر پی بردم.

امیدوارم بتوانم همینطور که خودم با اعتفاد به مذهب و باورهای انقلابی رشد و پرورش پیدا کردم، اگر خداوند مرا صاحب فرزند کرد، او را هم همینطور تربیت کنم حتی اگر فرزندم همانند خودم سالها در یک کشور دیگری رشد کند و یا بخواهد چند سالی در کشور دیگری زندگی کند، باز هم پایبند به اعتقادات مذهبی و انقلابی-اسلامی باقی بماند.

آلبوم ۲۲ بهمن ۹۴:

کوچولوهای انقلابی
22bahman 5 ElhamFB WWW.ElhamBanoo.Com-
*****************
22bahman 7 ElhamFB WWW.ElhamBanoo.Com-
***************
22bahman 9 ElhamFB WWW.ElhamBanoo.Com-
**************
22bahman 11 ElhamFB WWW.ElhamBanoo.Com-
**************
22bahman 12 ElhamFB WWW.ElhamBanoo.Com-
*************
22bahman 24 ElhamFB WWW.ElhamBanoo.Com-
*************
22bahman 26 ElhamFB WWW.ElhamBanoo.Com-
**************
22bahman 15 ElhamFB WWW.ElhamBanoo.Com-
*************
انقلابیهای نوجوان
22bahman 2 ElhamFB WWW.ElhamBanoo.Com-
************
22bahman 6 ElhamFB WWW.ElhamBanoo.Com-
**************
خانواده های انقلابی
22bahman 8 ElhamFB WWW.ElhamBanoo.Com-
**********
22bahman 25 ElhamFB WWW.ElhamBanoo.Com-
و این خانواده دوست داشتنی انقلابی. پدر خانواده فرزندانش را صدا زد و یک عکس عالی از آنها گرفتم. این دوست داشتنی ترین عکسی است که از ۲۲ بهمن ۹۴ ثبت کردم. همگی شور و شوق داشتند و خوشحالیشان برای جشن انقلاب در چهره شان موج میزد.
*******
سیل جمعیت به سوی حرمِ عشق
22bahman 16 ElhamFB WWW.ElhamBanoo.Com-
*************
22bahman 17 ElhamFB WWW.ElhamBanoo.Com-
************
22bahman 19 ElhamFB WWW.ElhamBanoo.Com-
***************
22bahman 27 ElhamFB WWW.ElhamBanoo.Com-
**************
22bahman 28 ElhamFB WWW.ElhamBanoo.Com-
************
22bahman 29 ElhamFB WWW.ElhamBanoo.Com-
************
22bahman 17 ElhamFB WWW.ElhamBanoo.Com-
**************
22bahman 13 ElhamFB WWW.ElhamBanoo.Com-
*************
22bahman 20 ElhamFB WWW.ElhamBanoo.Com-
************
22bahman 14 ElhamFB WWW.ElhamBanoo.Com-
*****************
از آسمان
22bahman 23 ElhamFB WWW.ElhamBanoo.Com-
بچه ها ذوق زده شده بودند و جیغ میکشیدند و داد میزدند که :« پاره اش کن دیگه، بزار بریزه»
22bahman 21 ElhamFB WWW.ElhamBanoo.Com-
*********
22bahman 22 ElhamFB WWW.ElhamBanoo.Com-
***********
22bahman 4 ElhamFB WWW.ElhamBanoo.Com-
تا دوربین را به سمتش گرفتم، دو تا انگشتش را به نشانه پیروز بالا آورد و گفت با ولایت زنده ام.