آرامش قرآنی

بسم الله النور

مشغول خواندن قرآن بودم. قرآنم را همراه با ترتیل یکی از قاری ها میخوانم. از قضا، دختر همسایه هم در خانه تنها بود و صدای آهنگ و موسیقی اش بلند شد. هر چه صدای ترتیل قاری را بلندتر میکردم، فایده ای نداشت و صدای موسیقی او قوی تر بود. از این تلاشِ بی ثمرم خنده ام گرفت و توی کشو میز تحریرم، به دنبال هندزفری گشتم. پیدایش کردم و بقیه قرآنم را با کمک آن خواندم و دعای خیر برای مخترع آن کردم.
همسایه روبرویی، خانواده محترم و مهربانی هستند. نسبت به ما، پر جمعیت و پر رفت و آمد هستند اما آداب همسایگی را به خوبی به جا می آورند. گاهی وقتها که مهمانی های بزرگ دارند، بعد از اتمام مهمانی شان، برای همسرم پیام میفرستند و بخاطر مهمانی پرسر و صدایشان عذرخواهی میکنند. هر چند این سر و صداها مزاحمتی برای من ایجاد نمیکند. من از شنیدن سروصدای دورهمی ها خوشحال هم میشوم.
این خانواده دختری دارند که تازه پا به سن جوانی گذاشته است. پر شور و هیجان و همیشه لبخند به لب و پرسرو صدا. گاهی وقتها که در خانه تنهاست، انگاری کل خانه زیر سیطره خود دارد. آهنگ های شاد میگذارد و با آنها میخواند. صدایش را آنقدر بلند میکند که انگاری دستگاه پخش صوت در خانه ما قرار دارد. حتما متوجه این قضیه نشده و من هم تابحال تذکری نداده ام وگرنه با شناختی که از آنها دارم، دفعات بعد مراعات خواهند کرد.
راستش او را که میبینم دوران نوجوانی ام را بخاطر می آورم. من هم همانقدر با هیجان بودم و دنبال جدیدترین آهنگها و شنیدنشان. امیدوارم خیلی زود دختر همسایه با نوای قرآن هم مانوس شود. همانطور که من هم شدم و آرامشش قابل قیاس با هیچ موسیقی دیگری نیست!
الان که ۳۰ ساله شده ام، همه نوجوانی و جوانی ام را که مرور میکنم، و وقتی نوجوانی و جوانی دوستان و کسانی که میشناسم مرور میکنم، میبینم چقدر زیباست این به دنبال حقیقت بودن. فکر میکنم همه ی انسانهایی که فرصت برای اندیشیدن و تامل داشته اند، دوران نوجوانی و جوانی شان با یک نمودار سینوسی همراه بوده تا بالاخره به آن چیز واقعی که آرامششان را در آن پیدا میکنند برسند. مخصوصا اگر بارش رحمت الهی در این مسیر بر سر جستجوگر حقیقت ببارد، عجب پایان دلنشینی خواهد بود.