محبوبیت ترکیه

بسم الله النور

مثل قطعات پازل، وقتی تک تک وقایع راکنار هم بگذاریم، آن‌وقت به یک کلِ منسجم و از پیش برنامه‌ریزی شده می‌رسیم.

۱.
یادم هست وقتی عبدالله گل رئیس جمهورِ ترکیه شد، همه‌ی مسلمانان واسلام‌دوستان خوشحال شدند که در یک کشور لائیک، یک فردِ مسلمان به این مقام رسیده است. مخصوصا وقتی که با همسرِ محجبه‌اش جلوی مردم ظاهر شد، این شادی بیشتر شد.

۲.
در همین ایام بود که سریالهای ترکی با دوبله‌ی عربی و لهجه‌ی سوری، در بین مردم عرب محبوبیت بیشتری پیدا کرد و آنها را علاقمند و شیفته‌ی کشور ترکیه و فرهنگ و محصولات آن ساخت. به حدی این سریالها بر زندگی و فکر مردم تاثیرگذار بود که برخی حاضر بودند برای دیدن هنرپیشه‌های ترکی، هزینه کنند و به ترکیه بروند. تا آنجاییکه یکی از مفتی‌ها درباره یکی از این سریالها که باعث جدایی خیلی از زن و شوهرها شده بود، حکم حرام بودنِ تماشای آن را داد.

۳.
این سریالها به زبان فارسی هم دوبله شد و در بین مردم فارسی زبان هم جایگاه ویژه‌ای پیدا کرد و تاثیرگذاریِ آن در زندگی بعضی از مردم انکارپذیر نیست. بیایید قبول کنیم که همه‌ی مردم مثل هم نیستند. شاید بعضیها صرفا جهت سرگرمی به تماشای این سریالها می‌نشینند و از قضایای موجود در سریال مسخره هم بکنند. اما خیلی‌ها هستند که داستانِ این سریالها برایشان جنبه‌ی آموزش دارد.

۴.
اوایل سال ۲۰۰۹ بود که همه شاهدِ آن درگیری لفظی بین رجب طیب اردوغان و شیمون پرز بودیم. همانجایی که اردوغان خطاب به پرز گفت:«…کشتار کودکان را خوب بلدید.» و بعد سالن را ترک کرد. همه به‌به و چهچه کردیم و گفتیم:« مسلمان یعنی این. مدافع حقوقِ فلسطین یعنی این.» همین جا بود که بین مسلمانان جا افتاد که ترکیه یعنی ضداسرائیل. غافل از اینکه اینها همه بخشی از یک طرح بزرگ است.

۵.
سریال «حریم سلطان»، درباره یکی از پادشاهان دوران عثمانی تولید و دوبله شد. دوران عثمانی مربوط به زمانی می‌شود که اسلام در کشور ترکیه حضور داشته و از قدرتمندان عصر خود بوده است. در این سریال همه چیز از جنگ و خونریزی تا خیانت و زیرآب زنی دیده می‌شود به جز آیین مسلمانی. من کاری ندارم که حکومت عثمانی واقعا راه و رسم مسلمانی در پیش می‌گرفته یا نه؛ ولی مهم است که در زمان حاضر مردم با دیدن این سریال چه تصوری از اسلام پیدا می‌کنند.

۶.
با وجودِ اعتراضهایی که علیه سریال «حریم سلطان» صورت میگیرد، ولی تولید آن متوقف نمی‌شود. این اعتراض ها هم شاید چیزی شبیه آن اعتراض اردوغان به پرز است که بعد از آن روز جنجالی اعلام کرد تصمیمی درباره روابط ترکیه و اسرائیل نخواهیم گرفت. بطوریکه تا الان شاهد روابط دوستانه این دو هستیم.

۷.
حمایت‌های ترکیه از داعش هم میتواند یک قطعه‌ی دیگر این پازل باشد.

۸.
شاید رئیس جمهور شدنِ اردوغان هم یک قطعه بزرگی از این پازل باشد.

من اینها را کنار هم میگذارم و رویشان فکر میکنم و ارتباط معناداری بین اینها پیدا میکنم. من نه سیاست میدانم و نه علاقمند به اخبار و قضایای سیاسی هستم. اما این وقایع دنیایی است که در آن زندگی میکنم.

با توجه به تبلیغات زیادی که این سالها ترکیه برای سرمایه‌گذاری کرده – علی الخصوص بوسیله‌ی سریالهایش- و هزینه های که مسلمانان در این کشور می‌کنند و درآمدی که ترکیه صرف حمایت کسانی میکند که میخواهند اسلام را تخریب کنند و از بین ببرند؛ پیشنهاد من این است برای مدت یک سال، مسلمانان همان کاری کنند که با کشور دانمارک کردند. پس از انتشار آن کاریکاتورهای موهن مسلمانان خرید و فروش محصولات دانمارکی ،به ویژه خوراکی هارا تحریم کردند. این حرکت باعث آسیب جدی اقتصادی به این کشور شد. هنوز هم خیلیها هستند که نسبت به خریدِ محصولات دانمارکی کراهت دارند.
شاید از این راه سیاستمدرانِ به ظاهر مسلمانِ ترکیه، دست از حمایت بردارند و تصمیمی جدی تر و همسو با خواسته های جهان اسلام بگیرند