آب به آسیاب دشمن نریزیم

بسم الله النور

gheimeh nazri ElhamBanoo.Com ElhamFB

وقتی تیر دشمن برای براندازی مجالس عزای اباعبدالله، به هدف نمی نشیند، ناچار به ظرف غذاهای نذری اشکال وارد میکند.

.

.

نزدیک حج که میشود، کاروان زائرین خانه خدا دسته دسته وارد مکه ومدینه میشوند و همیشه عده ای هستند که ایراد بگیرند و شبهه ایجاد کنند که آیا بهتر نیست پول این سفر حج را صرف کودکان نیازمند و بیماران خاص شود؟ غافل از اینکه به کسی حج واجب میشود که خمس و زکات مالش را داده باشد. و راستی چرا اگر مقصدش جایی غیر از مکانهای مذهبی باشد، ایرادی گرفته نمیشود؟

نزدیک عید قربان که میشود، همیشه عده ای هستند که دل برای گوسفندان قربانی شده توسط حاجیها بسوزد و کمپین حمایت از حیوانات راه بیندازند و فراموش میکنند همین شب قبلش با چه ولعی چلو کباب ‌شان را میخوردند در حالیکه گوشت قربانی شده توسط حاجیها قرار است به دست نیازمندان برسد. معلوم نیست این حامیان گوسفندان، در روز جشن شکرگزاری آمریکاییها کجایند که کمپین حمایت از بوقلمون راه بیندازند. بوقلمونی که قرار نیست گوشتش به دست نیازمندی برسد بلکه هر خانواده برای خودش پخت و پز میکند.

به محرم و عاشورا هم که میرسد، عده ای هستند که تصویر زباله های جمع شده از ظروف یکبار مصرف نزدیک بعضی از ایستگاههای صلواتی و حسینیه ها در فیسبوک و دیگر شبکه های مجازی منتشر میکنند و دم از حافظ محیط زیست بودن میزنند و نگران رفتگرهایی هستند که قرار است این زباله ها را جمع کنند. آنوقت ژست روشنفکری به خود میگیرند که امام حسین به جای نذری دادن و گریه کردن و عزاداری کردن، کمک کردن به دیگران را میپسندد. گویی که این زباله ها فقط و فقط بخاطر مجالس عزاداری ریخته میشود و انگاری تا بحال سری به طبیعت و یا همان خیابان در روزهای غیر محرم، نزده اند که بی فرهنگیِ عده ای همجنس خودشان را ببینند که چطور بی ملاحظه وار و آگاهانه دست به تخریب طبیعت میزنند. در حقیقت با  انتشار این قبیل عکسها، آگاهانه یا ناآگاهانه عزاداریها و برگزاری مجالس امام حسین (ع) را زیر سوال میبرند. درست شبیه غربیها که وقتی میخواهند شیعه را معرفی کنند، عکس قمه زن ها را نشان میدهند.

من تابحال با این صحنه مواجه نشدم، اما اگر جای آن عده بودم، به جای ایستادن و تماشا کردن و عکس گرفتن از این صحنه ی ناراحت کننده و ابراز ناراحتی برای رفتگران و فتوا صادر کردن برای ندادن نذری و برگزار نکردن مجالس عزا و هیئتها، کیسه زباله به دست میگرفتم و ظرفهای یکبار مصرفِ بر روی زمین افتاده را جمع میکردم و همانجا دیگران هم تشویق میکردم به جای ریختن زباله بر روی زمین، آنها را در سطل زباله بریزند و همانجا به همان مردمهایی که اینکار را انجام دادند میگفتم که هوای رفتگرها را داشته باشید که امام حسین اینگونه بیشتر میپسندد و نذرتان مقبول تر خواهد بود. خودم کاری میکردم که اشتباهات و کم کاریهای عده ای پای فرهنگ عاشورا و قیام امام حسین و مجالس عزاداری نوشته نشود. بجای انتشار آن تصویر، از نذری دهنده ها یا بیرق مجلس عزا عکسی منتشر میکردم و زیرش از عزاداران میخواستم بخاطر امام حسین هم شده، روزهای محرم بیشتر مراقب نظافت شهر و علی الخصوص اطراف ایستگاههای صلواتی و مجالس باشند؛ و نه اینکه بخواهم چکشی عمل کنم.

اگر نگران فرهنگ عاشورا و اجرای صحیح افکار امام حسین باشیم، اول از خودمان شروع میکنیم. بجای اینکه آبروی هیئتی یا نذری دهنده ای بریزیم و با یک عکس همه ی عزاداریها را زیر سوال ببریم، بهتر است خودمان دست به کار شویم و جوری تذکر و ابراز نگرانی کنیم که نتیجه ای مثبت داشته باشد، که آن افراد به عمل زشتشان پی ببرند. نه اینکه آن را پیرهن عثمان کنیم و باعث شویم که دیگران هم از عزاداریها و شیعه زده شوند. نه اینکه بخواهیم عکسی را منتشر کنیم بین افرادی که دنبال چیزی میگردند برای ایراد گرفتن و بی ارزش جلوه دادن عزاداریها و ایجاد شبهه. خدا نکند که عملی از ما سر بزند که آب به آسیاب دشمن ریختن باشد. دشمنی که از هر چیزی، ولو یک عکس، برای زیر سوال بردن عزاداریهای ما استفاده میکند. عزاداریهایی که اگر نبود الان معلوم نبود چه بر سر اسلام و تفکر شیعی آمده بود.  اشکهایی که اگر ریخته نشده بود، معلوم نبود امروز، امام حسین را چگونه معرفی میکردند و اصلا حرفی از کربلا و قیامش بود یا نه.

 

مطالب مرتبط:

به عشقِ حسین (ع)