من کنارِ همین دریا بزرگ شدم!

بسم الله النور
Gulf 1 ElhamFB WWW.ElhamBanoo.Com-
همه جای این کره خاکی زمین خداست؛

.
.
Gulf2 ElhamFB WWW.ElhamBanoo.Com-

همه جای این کره خاکی زمین خداست و زیرِ آسمان آبی خداست. وقتی خدا با ماست، چه فرقی میکند در کدام قسمت این کره خاکی باشیم؟ هر چند بعضی از تکه های آن مثل بهشت هستند و حضورِ با معرفت در آن جاها، لیاقت میخواهد. مثل مکه، بین الحرمین ها، حرم امام رئوف. بعضی جاها هم باعث میشوند حس تعلق در ما بوجود بیاورند. همانجایی که بیشتر عمرمان را در آن گذرانده ایم و برای همین خاکش برایمان خودمانی تر و آشناتر است.

من کنارِ همین دریا بزرگ شده ام. همه ی دوران کودکی و نوجوانی و جوانی. همه ی بیست و هفت سال عمرم را. چطور اینجا را دوست نداشته باشم؟ همینجا قدم از قدم برداشتم، مدرسه رفتم، دوست پیدا کردم، خاطره ساختم، بزرگ شدم و شاهد بالا رفتن تک تکِ این ساختمان ها و آسمان خراش ها بوده ام؛ و در این میان طوری تربیت شدم که فراموش نکنم هویت، اصالت و فرهنگم را.

برایم جالب است که علاقه ی شخصی به یک شهر اروپایی که تا بحال به آن سفر نکرده (مثل پاریس) برای عده ای ستودنی است؛ یا علاقه و غرق شدن شخص دیگری به لبنان که تنها دو هفته در آن کشور حضور داشته و بخاطر همین دو هفته خود را مدافع لبنان و لبنانی ها میداند و مروج فرهنگ آنان، قابل ستایش است؛ اما من که برای حس تعلق و دوست داشتنم اینهمه دلیل و مدرک دارم، مورد انتقاد و خرده گیری همین آدم ها قرار میگیرم. کاری به روابط سیاسی بین دو کشور ندارم. مطمئنا پای منافع ملی که بیاید وسط، هر کس از کشور خودش جانبداری میکند. انتظار هم ندارم چون من به جایی علاقمند هستم، مورد علاقه دیگران هم باشد. معلوم هم نیست که من تا چند سال دیگر در اینجا بمانم اما هر جای دنیا، خوبیها و بدیهای مخصوص خودش را دارد. من فقط از منطق و قضاوت بعضی از آدم ها متعجب هستم.

افتخار میکنم به خودم، خانواده ام و برخی از اقوامم که با وجود اینکه چندین دهه ی قبل به این سمت ها مهاجرت کرده اند، اما فرهنگ و اصالت خود را حفظ کرده اند و به وطنشان وفادار مانده اند. تأسف میخورم به حال برخی از هموطنهایم که به محض اینکه پایشان را از مرزهای ایران بیرون گذاشتند، همه چیزشان به فراموشی میسپارند و بعد از مدت کوتاهی که به وطن برمیگردند “ر” را طور دیگری تلفظ میکنند و وانمود میکنند که فارسی را فراموش کرده اند.

پی نوشت:
دیروز بعد از مدت ها به کنار دریا رفتم. دلم تنگ شده بود. چشمم را دوخته بودم به دریا و همه ی این افکار به ذهنم هجوم آوردند و حاصل شد این پست وبلاگی. عکسهای بیشتر با دوربین از دریا گرفته ام که میتوانید ببینید.
Gulf3 ElhamFB WWW.ElhamBanoo.com-
.
Gulf4 ElhamFB WWW.ElhamBanoo.Com-
.
Gulf5 ElhamFB WWW.ElhamBanoo.Com-