لبخندِ خدا

بسم الله النور

God's Smile ElhamFB WWW.ElhamBanoo.Com-

خداوند لبخند زد و دختر آفریده شد.

.

.

* روز اول ذیقعده مصادف است با ولادت کریمه اهلبیت، حضرت معصومه (س). شخصیت بزرگواری که امام صادق علیه السلام، آمدنشان را به شیعیانش مژده داده بودند و توصیه به زیارت قبر شریفشان نمودند. همچنین در روایاتی از امام رضا (ع) و امام جواد (ع) نیز  زیارت قبر این بانوی بزرگوار را سفارش کرده اند. حضرت معصومه در سن ۲۸ سالگی، هنگامی که برای یاری برادرشان – امام رضا (ع)- به ایران آمده بودند، در بین راه بیمار گشتند و در شهر قم از دنیا رفتند. ( طبق روایت دیگری مسموم و شهید شدند.)

* چند سالی است که در کشور ما – ایران – روز میلاد حضرت معصومه را به روز دختران نامگذاری کرده اند. به نظرم اتفاق خوشایند و خوبی است.  فرقی نمیکند مجرد باشد یا متاهل، مادر شده باشد یا مادربزرگ. مهم این است که شادیِ دل ِ پدر و مادری است که با وجودش برکت به خانه ای بخشیده است.

* روز «دختر» را با روز « زن» مقایسه نکنید. این دو مناسبت کاملا جدا از هم هستند. در روز «زن» خانمها تبریک و هدیه از سوی همسرانشان به عنوان شریک زندگیشان و فرزندانشان به عنوان مادر بودن دریافت میکنند. اما روز «دختر» به عنوان دخترِ ِ یک پدر و مادر بودن و خواهرِ یک برادر بودن تبریک و شاید هدیه دریافت کنند. این فرهنگسازی که پدر و مادر ها، یک روز را به دخترهایشان اختصاص دهند و به جهت دختر بودنشان تبریک بگویند، شیرین و دوست داشتنی است. از آن شیرین تر اینکه برادرها به خواهرهایشان این روز را تبریک بگویند.

* فراموش نکنیم که معنای دو کلمه « دوشیزه» و «دختر» با هم فرق میکنند. عده ای اینگونه فکر میکنند که از آن جهت این روز را به روز دختران نامگذاری کرده اند که حضرت معصومه در طول حیاتشان ازدواج نکردند. شاید هم دلیل نامگذاری این روز همین باشد ولی اگر فقط همین باشد، جالب نیست. « دختر» به جنس مونث اطلاق میشود و در مقابل جنس مذکر قرار میگیرد. این طرز تفکر که دختری که عروس شود و ازدواج نماید، دیگر دخترِ پدرش  نیست و عنوانِ دختر بودن از او برداشته میشود، بسیار مضحک است. شاید هم به همین دلیل باشد که عده ای نامگذاری روزی به عنوان دختر را ناپسند میدانند؛ چراکه فکر میکنند دختر و دوشیزه یک معنی را میدهد.  « دوشیزه » به کسی گفته می‌شود که ازدواج و عروسی نکرده است و همسری ندارد. ( رجوع شود به فرهنگ لغت دهخدا)

* بیست و یک ساله که بودم، همچه روزی، در یکی از کلاسها، هر کسی درباره موضوعی حرف میزد. نوبت من که رسید، درباره روز دختر صحبت کردم. برای استادِ نیمه انگلیسی-نیمه فرانسوی مان بسیار جالب و تعجب آور بود که ایرانیها به دخترها آنقدر اهمیت میدهند که روزی را برایشان اختصاص داده اند.

* آقایان جوان مجردی که یکی از هدف های اصلی ازدواجشان، دختردار شدن است، بسیار قابل احترام هستند. همانها که راه به راه قربان صدقه دختر احتمالیشان در آینده، میروند و منتظر آمدنش هستند و برای آمدنش ذوق میکنند. بدون شک از آن دست پدرهایی خواهند شد که دختر احتمالیشان ترجیح بدهد با پدرش دردودل کند و محرم رازش قرار دهد.

* راستی؛ دخترهای گل سرزمینم، اگر این روز تبریک یا هدیه ای دریافت نکردید، ناراحت نشوید. هنوز خوب جا نیوفتاده است. من هم بعد از یادآوری اینکه امروز چه روزی است، تبریکم را دریافت کردم :)) اما یادمان باشد وقتی مادر شدیم، این روز را برای دخترهایمان سنگ تمام بگذاریم :دی

* من – نویسنده این پست – به شدت از فمینیست ها بیزارم و طرز تفکرشان را نمیپسندم. بدون شک اگر امروز روز مرد یا برادر بود، متنی دراینباره مینوشتم. چرا که آنقدر خوبی از پدر، برادر و همسرم دیده ام که با اعتماد کامل خط بطلان بکشم به روی دیدگاه همه ی آنهایی که میگویند :« مردها همه شان فلان هستند و مردها موجودات بیرحم هستند» و از این قسم حرفها.

* عکسِ آغازین این مطلب را خواهرم به تصویر کشیده است.

soorati Elham FB WWW.ElhamBanoo.Com -

لبخندِ خدا، روزت مبارک :)