رموز شادی ۲

بسم الله النور

…حتی اگه این تغییر جابجا کردن ظرفهای یک قفسه به یک قفسه دیگه باشه…

.
.
.
زندگی با تغییرات کوچیک و بزرگ و بدون هزینه ی محیط پیرامونمون میتونه از یکنواختی دربیاد. حتی اگه این تغییر جابجا کردن ظرفهای یک قفسه به یک قفسه دیگه باشه. شاید بنظر کار معمولی و ساده و بی اثری بیاد، ولی همین تغییرات کوچیک و بزرگ میتونن محیط زندگیمون رو متنوع کنند.

حالا این مثال خیلی کوچیکی بود. این تغییرات وقتی توی عادات و رفتارهامون هم پیاده کنیم، زندگی قشنگتر از اینها هم میشه.
اینکه یک زندگی شاد و هیجانی و سعادتمندی داشته باشیم یا یک زندگی یکنواخت و کسل و تکراری، دست خودمونه و به طرز تفکر ما برمیگرده و نه اسباب و اثاثیه و متراژ خونه.

من سعی میکنم هر روزی که از خواب بیدار میشم و تا شب که دوباره میخوابم، یک موفقیتی توی اون روز بدست بیارم. شاید به چشم اطرافیانم نیاد و متوجه نشن، اما اون موفقیت رو خودم حسش میکنم چون میدونم نسبت به روز قبلم یک پله جلوتر هستم. البته که یک وقتهایی هم لغزش دارم و بخاطر اشتباهم موفقیت اون روزم رو از خودم دریغ میکنم و غم به دلم میشینه اما سعی میکنم روز بعد جبران کنم.

باید توی روزمرگی ها و عادات بی ثمرمون جستجو کنیم برای تغییر دادن کاری که هر روزه انجامش میدیم اما نتیجه ای نمیگیریم ازش. بلکه با تغییرش یک تحول حتی اگر کوچیک توی زندگیمون ایجاد میشه که میتونه مسبب تغییرات بزرگ باشه.
از حالا فکر کنیم به اینکه امروز چه کاری رو انجام بدیم که از دیروزمون جلو بیوفتیم. هر کاری چه ظاهری باشه و چه باطنی. چه این باشه که با جابجا کردن قفسه ادویه ها با قفسه ظرفهای حبوبات، دسترسی مواد هنگام آشپزیمون راحت تر شه و یا اینکه شروع کنیم به تمرین کردن برای انجام ندادن یکی از رفتارهای اشتباه روزمره مون و یا اینکه یک اطلاعات جدید و یا موفقیت علمی هنری کسب کنیم. اینها میتونن روز معمولی ما رو تبدیل به یک روز شاد کنند و ما رو به سمت هدف و عاقبت بخیری مون پیش ببرند.

این حدیث امام على علیه السلام باید همیشه سرلوحه زندگیمون باشه: هر که دو روزش یکسان باشد، مغبون است و هر که فردایش بدتر از دیروز او باشد، محروم است و هر که چون دنیایش تأمین شود و دیگر به خیر آخرت خود اهمیتى ندهد، هلاک است و هر که به کاستى وجود خود رسیدگى نکند، خواهشهاى نفْس بر او چیره شود و هر که در کاستى باشد، مرگ برایش بهتر است .