عروسک تیلدا

بسم الله النور
Tilda doll ElhamFB WWW.ElhamBanoo.Com -

تیلدا، یکی از محبوب ترین و شناخته شده ترین هنرهای دستیِ اروپا است.

Tilda doll CloseUp ElhamFB WWW.ElhamBanoo.Com-

>>>

این عروسک های بانمک توسط یک طراح جوانِ نروژی به نام Tone Finnanger، خلق شد.او در سن ۱۷ سالگی اولین دستمزد خود را برای طراحی یک کارِ دستی دریافت کرد و پس از آن، پایتخت نروژ را ترک کرد و در شهری کنارِ دریا در یک مغازه ی هنرهای دستی مشغول به کار شد. در آن زمان بود که تیلدا متولد شد.
در سال ۱۹۹۹، یک مغازه با نام تجاری تیلدا Tilda افتتاح کرد. Tone علاوه بر ساخت عروسک های خیمه شب بازی، چند کتاب منتشر کرد و لوازم دوزندگی و الگوهای عروسک سازی تولید کرد. بعد از انتشار دو کتاب “Tilda Easter” و “Tilda Christmas”، محبوبیت تیلدا در بین مردم دنیا زیاد شد و این عروسک طرفداران بسیاری را به خود جلب کرد. Tone با استفاده از زمینه ی هنری و طراحی گرافیکی خود، کتاب هایی پر از پروژه های کامل و گوناگونی برای کاردستی های پارچه ای و کاغذی منتشر کرده است.
نکته جالب اینجاست که عروسک دوخته شده در مغازه ی او به فروش نمیرسد، بلکه لوازم اولیه ی عروسک ها به فروش میرسد و در کتاب هایش طرز دوخت آنها را آموزش داده است. Tone این فرصت را به دیگران داده تا ایده هایشان را پیاده کنند و عروسک های خود را بسازند.

< << آنچه خواندید، خلاصه تحقیقِ من در اینترنت درباره اولین سازنده ی عروسک های تیلدا است. حتما شما هم عکس های زیباتر و جذاب تری از آنچه که من دوختم دیده اید. هرچند عروسک من یک مقدار زیاد باریک و دراز شد ولی فکر میکنم برای اولین بار، خوب است. شاید باید چند تای دیگر بسازم تا کاملا مسلط شوم. دوخت آن بسیار آسان اما زمانبر است. با سرچ کردنِ Tilda Doll یا نام ِ سازنده ی اصلی آن، میتوانید مدلها و طرح های مختلفی از آن را ببینید. جالب است که عروسک های فروشگاه ایکیا هم روش دوختشان شبیه تیلدا است ولی چون خواسته اند جنبه ی بچه گانه اش حفظ شود، کمی از لحاظ ظاهری فرق دارند. حتی تیلداهای روسی و آمریکایی هم با تیلدای اروپایی فرق دارند. Tilda doll Cross ElhamFB WWW.ElhamBanoo.Com-

چون برای بار اول بود، از مرحله به مرحله ی آن عکس نگرفتم. تا وقتی خودم به طرز حرفه‌ای نتوانم بدوزم، نمیشود آن را آموزش بدهم. باید در کتاب فروشی ها به دنبال کتاب های این طراح نروژی بگردم. لابد چیزهای جالب و بانمک زیادی در آن آموزش داده است.
چشم هایم را میبندم و تصور میکنم ۱۰ سال آینده را، وقتی بچه هایم با عروسک های مامان-دوزشان مشغول بازی هستند؛ باید خیلی صحنه ی دوست داشتنی باشد.

همه چیز آماده بود برای ساخت اولین تیلدایِ دست ساز الهام بانو
همه چیز آماده بود برای ساخت اولین تیلدایِ دست ساز الهام بانو